Takdir teşekkür hesaplama, bu dönem teşekkür belgesi veya takdir belgesi alabilecek miyim sorusu öğrencilerin dönem sonlarına doğru en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir.  Bu yazımızda sizlere takdir teşekkür belgesi hesaplamasının nasıl yapılacağını anlatacağız.

Takdir Teşekkür Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2021 – 2022 takdir teşekkür hesaplama için dönem sonu ağırlıklı ortalama puanını hesaplamanız gerekir.  Ağırlıklı ortalama hesaplanırken, her dersin dönem sonu puanı o dersin haftalık ders saati ile çarpılır ve bulunan bu çarpımlar toplanır. Elde edilen toplam haftalık toplam ders saati sayısına bölünür. Bulduğunuz sayı sizin ağırlıklı ortalamanızdır.

Eğer ağırlıklı ortalama puanınız 70’e eşit veya 70’den büyük ve 85’den küçükse teşekkür belgesi alırsınız.  Aynı şekilde ağırlıklı ortalama puanınız 85’e eşit veya 85’ten büyükse takdir belgesi alırsınız. Ancak; eğer dönem sonu notlarınız içinde 45’den düşük not varsa veya Türkçe dersi dönem sonu puanınız 55’den düşükse ortalamanız teşekkür veya takdir belgesi almaya yetiyor olsa dahi herhangi bir belge alamazsınız.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak takdir teşekkür hesaplama aracı ile belge alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.